Det israelske flag

Michael Melchior - Rabbiner og politiker (1951- )

Kort beskrivelse (biografi) af Michael Melchior og hans karriere indtil nu.

Michael Melchior er født i København i Danmark i januar 1954. Han er søn af tidligere overrabbiner, emeritus Bent Melchior. Han flyttede sammen med sin familie til Jerusalem i Israel i 1985, modtog sin ordination som rabbiner fra Yeshivat Hakotel i Jerusalem (Yerushalayim) og siden 1986 har han været rabbiner for en menighed i Jerusalem. Han bærer titlen som Overrabbiner af Norge (siden 1980).

Michael Melchior er international leder af "Elie Wiesel Foundation" og bestyrer og medlem af forskellige menneskerettigheds-, immigrations- og uddannelsesorganisationer. Blandt hans mange priser er "Norwegian Nobel Institute's Prize" for tolerance og brobygning og Yeshivat Hakotels pris for hans arbejde i Diaspora Rabbinatet. Michael Melchior har skrevet mange artikler, der er blevet offentliggjort i både den israelske og udenlandske presse.

Siden 1996 har Michael Melchior været formand for Meimad, der er et moderne ortodokst parti. Ved valget i 1999 blev partiet en del af "One Israel" (Labor, Gesher og Meimad) og i 2003 og 2006 opstillede partiet til valget sammen med Labor (arbejderpartiet). Labor-Meimad har tidligere samarbejdet med partiet Am Ehad.

Han blev valgt til Knesset i maj 1999. Fra august 1999 til marts 2001 var Michael Melchior minister i Statsministeriet med ansvar for diasporaen og det sociale område og herefter viceudenrigsminister frem til november 2002.

Fra januar til juni 2005 var han viceminister for uddannelse, kultur og sport og fra juni til november 2005 viceminister i premierministerens kontor.

Michael Melchior har været formand for og medlem af flere udvalg og grupper i Knesset inden for bl.a. miljø, immigration, integration og Holocaustofre.

Fra maj 2006 har han været formand for komiteen (udvalget) for uddannelse, kultur og sport og medlem af fem udvalg for kvinders status, videnskab og teknologi, børns rettigheder samt immigration, integration og diasporaen. Desuden var han medlem af flere interesseorganisationer som Jerusalem, jødisk-arabisk sameksistens samt drusiske og tjerkessiske samfund.

Ved valget i februar 2009 valgte Meimad at bryde samarbejdet med Labor og opstille på en liste sammen med Green Party og flere grønne organisationer og enkeltpersoner (listenavn: Green Party and Meimad - Green Movement). Det blev ingen succes, da listen kun fik 0,82% af stemmerne og dermed mistede Meimad det eneste medlem af Knesset - Michael Melchior.

I dag er Michael Melchior - foruden sine mange andre hverv - rabbiner for en menighed i Israel samt overrabbiner for de norske jøder.
Til forsiden (index.htm)

Til toppen Kendte jøder og israelere


© 2000-2014 CFR. Alle rettigheder forbeholdes. HTML-værktøj: WebWriter. DIF: Forsiden. Opdateret d. 26.2.2014